Політолог Олександр Мусієнко: закон про захист підприємців від «масок-шоу» – суттєвий крок уперед

Ухвалений Верховною Радою закон про новий порядок проведення правоохоронцями обшуків у приміщеннях комерційних структур та установ, посилить захист прав людини та інтересів бізнесу. Про це в ексклюзивному коментарі інтернет-виданню UA.News розповів політолог, керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко.

На думку експерта, ухвалений закон допоможе зменшити тиск на бізнес та зробити обшуки більш прозорими. Аналітик відзначив три головні переваги нового документу. Першим «плюсом» є зобов’язання силовиків допускати на обшук адвокатів.

«В Україні склалася така практика, коли правоохоронці та слідчі органи приходять на підприємство чи в якусь установу та повністю їх закривають – нікого не випускають і не впускають. Найголовніше, що не впускають навіть адвокатів та не дозволяють їм реалізувати своє законне право бути присутніми під час слідчої дії. Фактично таке блокування підприємства порушує право людини на присутність під час обшуку захисника, який би міг надавати їй кваліфіковану допомогу. Раніше правоохоронці дуже часто використовували таку практику. Відтепер це буде нівельовано і присутність адвоката під час обшуку стане обов’язковою»

Другою перевагою ухваленого закону Олександр Мусієнко вважає обов’язкову фото- та відео фіксацію обшуку. За його словами, така норма була передбачена у законодавстві і раніше, однак слідчі часто її ігнорували.

«Раніше фото- та відео зйомка могла здійснюватись виключно за клопотанням одного з учасників обшуку. Однак навіть у разі існування такого клопотання, правоохоронці часто відхиляли його, мотивуючи це нібито відсутністю у них технічного оснащення. Новий закон безапеляційно зобов’язує силовиків приходити та фіксувати усі свої дії на фото- та відеоносії»

І третім «плюсом» ухваленого закону, політолог вважає обов’язкову мотиваційність обшуку.

«Слідча дія має бути обґрунтована і мотивована. Не так, що їхати незрозуміло куди та шукати незрозуміло що. В ухвалі суду має бути чітко сказано, який документ слід вилучити, що шукаємо, які докази, і так далі. Бо раніше силовики часто писали так: «Приїхати, вилучити всі жорсткі диски або всі системні комп’ютерні блоки» чи «вилучити усю первинну бухгалтерську документацію». Відтепер все має бути чітко й зрозуміло – які документи шукають, такі й вилучають»

Крім того, ще однією перевагою нового закону, експерт назвав обов’язкову аудіо- та відео фіксацію судових процесів. Водночас, на його думку, ця норма потребує додаткового опрацювання.

«Аудіофіксація судових засідань кримінальних процесів проводиться давно. У господарському та цивільному процесах записи здійснюють нерегулярно через брак технічного оснащення. Слід пам’ятати, що суди є і в маленьких та бідних районних центрах і усі знають в якому вони стані. Тому в законодавстві також слід передбачити виділення бюджетних коштів на оснащення усіх зал судових засідань в Україні відповідною апаратурою. З’являться кошти – аудіо- та відео фіксація буде проводитися тотально і цю проблему буде вирішено»

Збільшення кількості обшуків бізнесових структур, що спостерігаються в Україні останнім часом, Олександр Мусієнко пов’язав саме з планами парламенту ухвалити новий закон з ускладненою процедурою слідчих дій.

«Я думаю, що зв’язок, можливо, є. Правоохоронні органи відчувають, що скоро набере чинності такий закон і намагаються прискорити обшуки за тими справами, які вже порушені. Хоча я не маю ілюзій та прекрасно розумію, що обшуки будуть тривати і після підписання закону. Однак відтепер вони стануть обґрунтованими та мотивованими, і під час них обов’язково буде присутній адвокат. В цілому, це дуже прогресивний крок для нашої країни»

Facebook Комментарии
Загрузка...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *