Чому весь світ святкує Різдво 25 грудня, а ми — 7 січня?

Різдво – одне з найбільших християнських свят. Але багато людей не розуміє, чому одні церкви відзначають його 25 грудня, інші – 7 січня. Причина – у календарях. Ми вирішили розповісти про це детально.  

Як відомо, перед теперішнім, григорі­анським календарем, за яким ми живемо нині, світ жив за юліанським календарем. Він був запроваджений з 1 січня 45 р. до н. е. Юлієм Цезарем. Під час дії цієї системи літочислення у 325 році відбувся перший Нікейський собор, який постановив відзначати Різдво Христове кожен рік того ж самого дня – 25 грудня, в день сонцестояння. З плином літ люди помітили, що юліанський календар не зовсім відповідає правильному численню часу: за півтора тисячоліття він почав «відставати» на десять днів. Це й стало причиною введення Папою Римським Григорієм XIII григоріанського календаря. Таким чином, одразу ж після 4 жовтня 1582 року настало 15 жовтня. Цього дня в Італії, Франції, Іспанії, Португалії та Речі Посполитій (зокрема, й на території України) було запроваджено григоріанський календар – як у церковному, так і в світському житті.

Православні церкви на це спочатку не пристали: календар же бо вводив Папа Рим­ський. Таким чином, одні країни стали жити за юліанським, інші – за григоріанським календарем. Навіть Петро І не зміг переконати патріарха перейти на нього.

У Росії григоріанське літочислення впровадила вже радян­ська влада: згідно з декретом Раднаркому, після 31 січня 1918 року йшло одразу 14 лютого. Російська православна церква цього не прийняла, тож і далі послуговується юліанським календарем. Тому в усіх пострадян­ських країнах спочатку православні відзначають Новий рік відповідно до того календаря, за яким живемо, потім Різдво – за уже недіючим юліанським, після чого настає не зрозуміле нікому, крім нас, свято Старий Новий рік.

До речі, у більшості православних церков абсурдність ситуації побачили майже століття тому. І після проведення Всеправославного конгресу в 1923 році в Стамбулі під проводом тодішнього Вселенського патріарха 75% помісних православних церков стали святкувати Різдво 25 грудня. Серед них є такі історично впливові, як Елладська та Константинопольська. Крім Української православної церкви, нині лише Російська, Сербська, Єрусалимська та Грузинська православні церкви дотримуються старого, юліанського календаря.

Підготувала Наталка СЛЮСАР

Facebook Комментарии
Загрузка...