Недолік сну в дитинстві скорочує життя людини, — вчені

Поки не зрозуміло, чи можна повернути цей процес назад, відновивши режим сну, але можна сказати, що батькам і їх дітям краще дотримуватися рекомендацій лікарів і спати по 9-11 годин на день.

Недостатньо тривалий сон у дитинстві виявився статистично пов’язаний з прискореним старінням клітин на генетичному рівні і низькою тривалістю життя, заявляють учені в статті, опублікованій в виданні Journal of Pediatrics.

«Поки не зрозуміло, чи можна повернути цей процес назад, відновивши режим сну, але можна сказати, що батькам і їх дітям краще дотримуватися рекомендацій лікарів і спати по 9-11 годин на день», — розповідає Сара Джеймс (Sarah James) з Прінстонського університету (США), чиї слова наводить журнал New Scientist.

Теломери — це кінцеві ділянки хромосом, що знаходяться в ядрі кожної клітини людського організму. Теломери захищають ДНК від пошкоджень. При кожному діленні клітини вони стають коротшими, коли їх довжини виявляється недостатньо для нового поділу, клітина гине.

Відносно недавно вчені виявили, що довжина теломер і їх стан може змінюватися не тільки з віком, але і в результаті різних процесів в організмі, пов’язаних з депресією, бідністю і стресом. Зокрема, велика кількість оксидантів та інших агресивних молекул у клітинах веде до аномально швидкого скорочення довжину теломер, і, відповідно, до їх прискореного старіння.

Джеймс і її колеги розкрили ще один фактор, який призводить до скорочення теломер і пов’язаним з цим ефектам, спостерігаючи за пристроєм хромосом і поведінкою понад півтори тисячі сімейних пар та їхніх дітей з 1998 року по сьогоднішній день. Вчені регулярно опитували батьків на предмет того, як довго сплять їхні діти, і періодично брали у них проби крові і заміряли довжину теломер в клітинах дітей.

Як показали ці спостереження, між поганим сном і довжиною теломер існувала цілком певний зв’язок – діти, спали близько 7-8 годин, мали в середньому більш короткі теломери, ніж їх однолітки, що дотримували розпорядок дня.

В середньому, як показують виміри Джеймс і її колег, щогодини недосипання веде до скорочення теломер на 1,5%, що порівнянно з скороченням кінцевих ділянок хромосом з-за стресу, виховання у неповній сім’ї, депресії та інших соціальних факторів.

Що цікаво, подібні скорочення довжини теломер ніяк не позначалися на здоров’я дітей – у середньому, діти і з дуже короткими, і з довгими теломерами в рівній мірі страждали від «звичайних» хвороб або важких порушень розвитку. Чому це так відбувається, вчені поки не знають, але планують з’ясувати в ході подальших спостережень за більш великими групами батьків і дітей.

Джерело

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *