Хто може залишитись без субсидії восени через нові правила

Вже у жовтні субсидії українцям порахують за новими правилами – скоротяться нормативи споживання, на які нараховується знижка.

Окрім цього, при розрахунку субсидії враховуватимуть доходи не за минулий календарний рік, а за минулі півроку. Крім того, офіційно безробітним порахують дохід у розмірі двох прожиткових мінімумів, а тим, хто приховає частину свого доходу, доведеться повертати незаконно використану знижку в бюджет.Про те, як зміниться програма субсидій в Україні пише svitiv.com.ua з посиланням на «Сегодня».

Кажуть, доходи будуть рахувати по-іншому. Це погано?

Як для кого. Якщо в минулому році дохід був нижчим, то за новими правилами розмір субсидії дійсно буде менше. Однак, якщо з минулого року дохід навпаки – скоротився, то за новими правилами можна отримати «знижку» більшу. До нововведень в декларації потрібно було вказувати дохід за минулий календарний рік, а тепер – за минулі шість місяців. Це, як зазначають в Мінсоцполітики, дозволяє «актуалізувати» інформацію про матеріальне становище.

Варто врахувати, головне, від чого залежить розмір субсидії, – дохід. У Міністерстві соціальної політики кажуть, що субсидіанти платять за комуналку 15% від свого сімейного бюджету, однак, насправді для кожного субсидіанта цей відсоток індивідуальний. Щоб дізнатися, скільки доведеться віддати за комунальні послуги, потрібно дохід на одного члена сім’ї розділити на два прожиткові мінімуми і помножити на 0,15. А щоб дізнатися, якою буде розмір обов’язково платежу, потрібно отриману цифру помножити на загальний дохід сім’ї.

Якщо я втратив роботу, мені субсидія взагалі не передбачена?

Будь-який українець має право подати заяву на оформлення субсидії, і статус безробітного не привід для відмови. Але якщо раніше безробітному «приписували» при підрахунку знижки один прожитковий мінімум, ще з минулого року таким українцям рахують дохід у два прожиткові мінімуми.

Чиновники пояснюють: в країні розвинена тіньова зайнятість, і дуже часто українці, які працюють без оформлення і не платять податки, звертаються до держави за матеріальною допомогою. На даний момент прожитковий мінімум – 1624 гривні. Тобто безробітному порахують дохід в 3248 гривень.

Правда, якщо комісія при місцевому органі соцзахисту визначить, що людина не працює за «поважних причин», наприклад, на ринку праці немає відповідних вакансій, при розрахунку субсидії можуть враховувати дохід на безробітного в розмірі одного прожиткового мінімуму – 1624 гривні.

А кому не передбачена субсидія?

Перелік підстав для відмови в знижці розширили. Наприклад, зараз субсидію можуть не продовжити, якщо є заборгованість за комуналку як мінімум за два місяці і на суму від 340 гривень. Також забрати знижку можуть, якщо виявиться, що субсидіант приховує частину свого доходу. Більше того, за новими правилами незаконно використану субсидію доведеться повернути в бюджет.

За що можуть забрати субсидію:

— За покупку на суму від 50 тисяч гривень (якщо ця покупка потрапила в реєстри, її зможуть відстежити в відділі верифікації Мінфіну)

— Приховали додатковий дохід, наприклад, від здачі квартири в оренду (в Мінсоцполітики пропонують розширити повноваження соціальних інспекторів, які зможуть без попередження обстежити умови життя)

— Є заборгованість за комуналку як мінімум за два місяці (інформація про заборгованість відображається на індивідуальних рахунках домогосподарств)

— Доходу сім’ї досить, щоб самому платити за комуналку (інформацію про доходи органи соцзахисту отримують з податкової служби, Пенсійного фонду та інших відомств)

А якщо дохід не змінився, розмір субсидії не зміниться?

Ні. Все одно платити за комуналку доведеться більше, або ж економити. Так, знижку дають тільки на соціальний норматив споживання, за все, що перевищує норму, платити доведеться самостійно. Зазначені нормативи з жовтня скоротяться на опалення і газ.

Як скоротились нормативи:

На опалення:

-З 5.5 до 5 кубів газу на квадратний метр

-З 65 до 51 кВт * год електроенергії (якщо електричне опалення)

-З 0,0548 до 0,0431 Гкал тепла (якщо центральне опалення)

На газ:

Якщо є тільки газова плита:

-З 4,4 до 3,3 кубометра газу на людину

Якщо є газова плита і немає гарячої води:

-З 7,1 до 5,4 кубометра на людину

Якщо є і газова плита, і газовий водонагрівач:

-З 14 до 10,5 кубометра на людину